O Zespole

proMODERN

Stworzony został w 2012 roku przez artystów, którzy chcieli wyjść poza śpiewanie partii solowych w kolejnych spektaklach i koncertach i stworzyć grupę wokalną o niespotykanym brzmieniu. Powstał z zamiłowania do piękna i ekspresji muzyki współczesnej, która bliska jest każdemu, bo wykorzystuje estetykę dzisiejszego odbiorcy. Wybitni śpiewacy- soliści, gruntownie wykształceni muzycy stworzyli zespół, aby wykonywać najbardziej wymagające utwory współczesnych kompozytorów.

Powstanie proMODERN zostało zauważone w środowisku muzycznym, a kompozytorzy chętnie dedykowali zespołowi swe utwory, stawiając przy tym wysokie wymagania wykonawcze. W ciągu pięciu lat proMODERN prawykonał 28 utworów (w tym miniatury, większe formy a capella, utwory wokalno-instrumentalne i z towarzyszeniem orkiestry), 9 różnych cykli pieśni oraz jako grupa kreował role sceniczne w premierowych spektaklach operowych.  Jest także zespołem, który wykonuje wiele współczesnych dzieł jako jedyny w Polsce i jeden niewielu na świecie, w tym np. słynne Stimmung Karlheinza Stockhausena.

W 2015 roku proMODERN zdobył dwie nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk w kategoriach "Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa" oraz w kategorii "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" za swój debiutancki album płytowy Where are you. Pieces from Warsaw. Ivan Moody  z brytyjskiego „Gramophone” w recenzji tej płyty napisał: "proMODERN jest w stanie tworzyć harmonie z niesamowitą precyzją. Śpiewają z promienną barwą  i żywiołowością. Ich brzmienie pod wieloma względami wydaje się bardzo brytyjskie, ale nie znaczy to, że brakuje mu pasji – jest zdecydowanie odwrotnie!"

proMODERN jest synonimem najlepszych wykonań wokalnych muzyki współczesnej. Zespół zyskał wielkie uznanie w środowisku muzycznym, zdobywał nagrody na konkursach międzynarodowych i otrzymuje znakomite recenzje.

proMODERN tworzą:
Marta Czarkowska – sopran
Ewa Puchalska – mezzosopran
Ewelina Rzezińska – mezzosopran
Andrzej Marusiak – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas

więcej >>