O Zespole

Sekstet proMODERN jest nagradzanym Fryderykami jedynym w Polsce zespółem wokalny specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Wypełnia lukę na polskim rynku muzycznym. W jego skład wchodzą wybitni śpiewacy soliści, gruntownie wykształceni muzycy. Zespół współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, stając się dla nich inspiracją. Koncertuje dla wielu krajowych instytucji, prezentując atrakcyjne programy i udowadniając, że muzyka współczesna może być przede wszystkim piękna i przyjemna do słuchania. Repertuar grupy obejmuje dzieła muzyki klasycznej ostatniego półwiecza i najnowsze kompozycje pisane dla zespołu. Zdobywca dwóch nagród Fryderyk 2015 za swój debiutancki album Where are You. Pieces from Warsaw oraz II nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Wokalnych w fińskim Tampere.

 

Skład proMODERN:

Łucja Szablewska – sopran

Ewa Puchalska – mezzosopran

Ewelina Rzezińska – mezzosopran

Andrzej Marusiak – tenor

Krzysztof Chalimoniuk – baryton

Piotr Pieron – bas

Założycielem i kierownikiem artystycznym proMODERN jest Piotr Pieron.

Sekstet proMODERN jest jedynym w Polsce zespołem wokalnym specjalizującym się w muzyce współczesnej. Daje możliwość wykorzystania przez twórcę pełnej palety barw wokalnych, od wspaniałych solo, przez duety aż po gromkie brzmienie szerokiego ensemblu.

Tkankę grupy tworzą śpiewacy-soliści występujący na deskach teatrów w Polsce i na świecie, zdobywający znaczące nagrody, zapraszani do współpracy przez prestiżowe instytucje. Oprócz pełni umiejętności wokalnych legitymują się oni gruntownym wykształceniem muzycznym, często także w pozawokalnych dziedzinach. Taka baza wiedzy i doświadczenia jest niezbędna w zetknięciu z niełatwą materią sztuki współczesnej - sztuki wykorzystującej wielorakie odcienie i style. Tylko śpiewak bardzo sprawny technicznie, będący autonomicznym muzykiem, jest w stanie zmierzyć się z nowatorskimi zadaniami kompozytorskimi i wykreować z ich pomocą niebanalny efekt zwracający uwagę widza. Takim sposobem śpiewacy zespołu proMODERN tworzą piękno wykonywanej przez siebie muzyki. Szlachetna mikstura doskonałego spójnego brzmienia, wszechstronnej wiedzy i artystycznej ambicji jest sednem ich pracy.

Do stworzenia i wykonania dzieła muzyki współczesnej często potrzeba jeszcze pewnego powiewu świeżości, błysku nowatorstwa, niebagatelnego blasku. proMODERN zachwyca słuchacza oryginalnością doznań. Wykorzystując paletę brzmienia przestrzennego, barwy efektów akustycznych, również narzędzia elektronicznego przetwarzania głosu, urozmaica swoje interpretacje. Kolaż tych środków z nienagannym i elastycznym śpiewem klasycznym nie pozostawia słuchacza obojętnym.

Po raz pierwszy zespół zaprezentował się słuchaczom w Sali Koncertowej UMFC. Został przyjęty z ogromnym entuzjazmem i okrzyknięty przez środowisko akademickie debiutem roku. Wkrótce sekstet nawiązał współpracę z Philipem Lawson'em, wieloletnim członkiem i aranżerem legendarnych The King’s Singers, wziął także udział w kursie mistrzowskim pod jego kierunkiem.  
proMODERN koncertował na zamówienie Sinfonii Varsovii, Filharmonii Gorzowskiej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, PWM czy Warsaw Camerata. Dla proMODERN tworzą tak wybitni artyści jak: Paweł Łukaszewski, Marian Borkowski, Alicja Gronau, Edward Sielicki, Wojciech Blecharz, Miłosz Bembinow, Bartosz Kowalski, Dariusz Przybylski, Aldona Nawrocka, Aleksander Kościów, Stanisław Szczyciński czy Andrzej Borzym jr. Repertuar proMODERN obejmuje też kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika. Wykonuje programy muzyki sakralnej (w tym "papieskiej"), muzykę młodych polskich kompozytorów, twórczość awangardową, a także nieco lżejszą, stanowiącą rozrywkę na wysokim poziomie. Sekstet dokonał już wielu prawykonań polskich kompozycji, a kolejne wciąż są w przygotowaniu. Zespół zyskał już wielką renomę w środowisku muzycznym i otrzymuje znakomite recenzje.

Debiutancki album proMODERN "Where are you. Pieces from Warsaw" zdobył 2 nagrody Fryderyk 2015, m.in. w kategorii "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej". Również płyta "Musica Sacra 5" zawierająca "Responsoria Tenebrae" Pawłą Łukaszewskiego wykonane przez proMODERN otrzymała statuetkę.

Założycielem i kierownikiem artystycznym proMODERN jest Piotr Pieron.

Skład proMODERN:

Łucja Szablewska – sopran

Ewa Puchalska – mezzosopran

Ewelina Rzezińska – mezzosopran

Andrzej Marusiak – tenor

Krzysztof Chalimoniuk – baryton

Piotr Pieron – bas

 

(fot. od lewej: Łucja Szablewska, Krzysztof Chalimoniuk, Ewa Puchalska,
Andrzej Marusiak, Piotr Pieron, Ewelina Rzezińska 

proMODERN 2015 Fryderyki

więcej >>