Piotr Maculewicz

  

 

    muzykolog, publicysta muzyczny,

    kierownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych

    Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

 


"Wśród dość  licznych w Polsce  kameralnych zespołów wokalnych dominują te zajmujące się muzyką dawną, bądź dążące do wykonywania szerokiego repertuaru różnych epok i stylów. Na tym tle zespół proMODERN jest wyjątkiem, odważnie podejmując specjalizację skupioną na muzyce współczesnej. Grupa złożona z ambitnych, utalentowanych i świetnie wykształconych śpiewaków, dysponujących - mimo młodego wieku - bogatym doświadczeniem w pracy z różnymi typami muzyki solowej i zespołowej, już od pierwszych koncertów zdobyła wielkie uznanie i sympatię publiczności, nawet tej z pewną rezerwą podchodzącej do muzyki nowej. proMODERN doskonale ukazuje, jak różne i atrakcyjne może mieć ona oblicza, wykonując - zawsze perfekcyjnie - zarówno muzykę sakralną, jak świecką, oryginalną i aranżowaną, tę bardzo poważną, jak i lżejszą. Coraz liczniejsze utwory dedykowane są  specjalnie temu zespołowi przez najwybitniejszych polskich kompozytorów .

Wielkie znaczenie dla powodzenia niezwykle ciekawego i na polskiej scenie bezprecedensowego projektu ma osoba założyciela i kierownika zespołu - Piotra Pierona, łączącego talent i umiejętności ze znakomitym muzycznym instynktem, pozwalającym mu na dobór zawsze optymalnego i atrakcyjnego repertuaru, bez żadnych artystycznych kompromisów (którym ulegają niekiedy inne zespoły, czasem zbyt silnie hołdujące nurtowi „popularnemu”).

W zgodnej opinii słuchaczy i krytyków proMODERN ma przed sobą wspaniałe perspektywy i ze wszech miar zasługuje na pełne wsparcie instytucji i osób, zarówno tych oficjalnie powołanych, jak i czujących osobiste powołanie do sprawowania muzycznego mecenatu nad sztuką „wysoką” w najlepszym wydaniu."