"Where are you. Pieces from Warsaw"

"Where are you. Pieces from Warsaw"

Płyta już do nabycia w sklepach internetowych!
[kliknij tu]

 

1. "Beatus servus" - Miłosz Bembinow (2008)

2. "Agnus Dei" - Andrzej Borzym jr (2010/2013)

3. "O vos omnes" z cyklu "Responsoria Tenebrae" - Paweł Łukaszewski (2010)

4. "Where are you" - Bartosz Kowalski (2012)

5. "Ave maris stella" - Miłosz Bembinow (1999)

6. "Beatus vir…" - Miłosz Bembinow (2001)

7. "Domine Deus II" - Bartosz Kowalski (1997/2012)

8. "Mors Laocoontis" - Andrzej Borzym jr (2008/2012)

9. "Nunc dimittis" - Paweł Łukaszewski (2007)

 

 

Album powstał z utworów zaprzyjaźnionych z proMODERN kompozytorów – Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskiego, Bartosza Kowalskiego i Andrzeja Borzyma jr. Wszyscy reprezentują wschodzące pokolenie polskich twórców. Każdy jest związany swym życiem z Warszawą – urodzeniem, wykształceniem, miejscem zamieszkania.  Ich muzyka jest tym, co nasze miasto może dziś zaoferować najlepszego w dziedzinie współczesnej klasycznej kompozycji na głosy a capella.  Ich utwory są emanacją celu istnienia proMODERN – przekonania słuchaczy, że muzyka współczesna nie musi być dziwna, odstraszająca i daleka od ludzi. Przeciwnie – jest pełna pięknych fraz, szlachetnych brzmień i spoistych choć skomplikowanych harmonii.

Tytułowe „Where are you” Bartosza Kowalskiego jest pierwszym utworem, jaki został napisany ekskluzywnie dla proMODERN. Otwierające płytę „Beatus servus” Miłosza Bembinowa stanowi niejako uwerturę całości albumu, kwintesencję jego treści i sposobu myślenia proMODERN o muzyce. Nie sposób przejść obojętnie obok żarliwego, pełnego pasji „Agnus Dei” Andrzeja Borzyma czy obezwładniającej perły Pawła Łukaszewskiego „O vos omnes”. Reszta kompozycji jest dla zespołu w podobny sposób ważna i wiąże się z rozwojem i artystyczną drogą grupy. Każda stanowi osobny emocjonalny rozdział. Każda jest wybitnym poruszającym dziełem.

Album proMODERN to zestaw małych arcydzieł wokalnej muzyki współczesnej. Chcieliśmy bardzo, by nasz debiut fonograficzny był niezwykły, intymny i piękny. Oddajemy Państwu naszą muzykę współczesną.

proMODERN

 

Na starannie dobrany repertuar płyty składają się kompozycje wiodących autorów współczesnej muzyki wokalnej, ukazujące ją z bardzo różnych perspektyw. Dają śpiewakom możliwość zaprezentowania rozmaitych technik, bogatej palety dynamicznej, wokalnej wirtuozerii, doskonałej deklamacji, przede wszystkim jednak – szczerych i głębokich emocji, będących wyrazem intelektualnej i bardzo osobistej refleksji wobec wykonywanej muzyki. Wiele kompozycji przeznaczonych pierwotnie na chóry, w kameralnym (i perfekcyjnym) wykonaniu doświadczonych solistów jawi się w całkiem nowej szacie i pozwala odkrywać nowe, nieprzeczuwane walory. Wyrazem uznania dla oryginalności grupy, nie mającej odpowiednika na polskiej scenie muzycznej, jest wzrastająca wciąż liczba dzieł dedykowanych proMODERN, bądź specjalnie dla sekstetu aranżowanych. Muzyczny język proponowanych kompozycji jest zarazem bardzo nowoczesny, zwłaszcza w warstwie harmonicznej, złożonych rytmach, środkach artykulacyjnych, ale też w wielu prezentowanych kompozycjach nawiązuje bardzo świadomy, erudycyjny dyskurs z tradycją – szczególnie z ogromnym dziedzictwem muzyki sakralnej.

Piotr Maculewicz (ze wstępu do płyty)

 

 


fot. Kinga Taukert